Asa vandrarhem, www.friheten.nu
NKL:
1. Straight Flush Diamonds Are For Ever Carina Sjögren 95 p.
2. Straight Flush Cheva Malibu Linnea Ottosson 92 p.
2. Dimhöjdens Vega av Izar Charlotte Rydin 92 p
4. Portledge Potion Maria Jogeland 90 p.
5. Straight Flush Cheva Viva 89 p.
6. Straight FlushCheva Niva 89 p.
Ökl:
1. Duckfinders Ouzo, Håkan Ståhlgren 91 p
2. Tirsgaards Saturday Night, Britt Sandahl 84 p.
3. Bez-Amis My Hot Sensation Lena Karlsson 73 p.
Ekl
1. Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson 95 p.
2. Korpklons Frett, Helena Dahlstedt 92 p.
3. Skättekärrs Inez, Annalena Andersson 88 p.
Duckfinders VP : Bästa smålandsägda flatcoat
Roghöjdens VP :Bästa flatcoat
Straight Flush Diamonds Are Forever , Carina Sjögren
Domarens val:
Station 1:
Station 2:
Station 3: Straight Flush Velvet Vega
Station 4: Il Sano's Baccara
Station 5: Zebulons Latina Ezpiranza
6/7: Kurs för Maria Cedersmyg - Korpklons kennel
Stort tack!
Mitt namn är Maria Cedersmyg. Jag har haft hund sedan 1992 (i huset har funnits: korthårig vorsteh, irl och eng setter, strävhårig tax, norrbottenspets, springer spaniel, jämthund, tysk terrier, labrador, bluetick coonhound och westfahlenterrier), och jag driver Korpklons Kennel med min man Ove. Jag har fört fram 4 jaktchampions och bedriver kurs- och träningsverksamhet sedan cirka 8 år tillbaka. Jag tycker det är intressant att hjälpa andra att föra sina hundar, och konstaterar att det är mycket utvecklande också för min egen träning.
Grunden för all träning är "basvarorna" kontakt, fokus och förarens tydlighet, så det jobbar jag alltid med. Går vi ett steg till så är det fotgående och dummyhanteringsom är viktigt, liksom att hunden kan vistas i grupp med andra hundar (inte träna i grupp) utan att hissa upp sig. Sedan kan vi gå vidare till tecken och momentövningar. Och när allt detta sitter kan man börja träna i grupp, och då börjar man om med kontakt, fokus och tydlighet, fotgående och dummyhantering etc.
Jag hoppas ni är öppna för konstruktiv kritik i en öppenhjärtlig och glad stämning! Jag brukar ha skoj på mina träningar, hoppas att också ni får det!
Väl mött den 6/7!
Maria Cedersmyg
9-12 Unghundar - 6 hundar 250 kr per hund
12-13 LUNCH
13-16 För ekipage som är redo för Nkl/Ökl - 6 hundar 250 kr per hund
Övrigt; 350 kr för heldag= då deltar man med hund en del och utan hund en del. Deltagande utan hund kostar 200 kr för heldag. Anmälan sker till ing-mari@avkopplat.se. Betalning sker till vårt plusgiro 150103-0 när du fått bekräftat att du fått plats. Ange ordet kurs samt ditt och hundens namn.
Middag 6/7: På lördagskvällen efter kursens slut (ca 20.00) äter vi middag på underbara Asa herrgård. Ring direkt till Herrgården för att boka plats vid bordet. Boka i FRK Smålands namn. 0472-263052
7/7: Workingtest för alla retrieverraser.
Nkl, Ökl samt Ekl = 200 kr
Anmälan sker senast den 23/6 via mail till IngMari på ing-mari@avkopplat.se. Max antal deltagare är 60 st, så först till kvarn. I ditt mail skriver du namn, adress samt hundens uppgifter och klass. När du fått bekräftelse är du anmäld. Betala till vårt pg 150103-0 senast den 23/6 och ange namn, hundens namn samt klass i din betalning.
Domare: Olof Lydén, Maire Pyrrö, Göran Davidsson, Peter Hilding och Malin Hilding
Mycket trevligt boende finns att tillgå på Asa vandrarhem, men bokning av rum måste ske via telefon, eftersom det är fullbelagt över internet då hela stället är bokat av oss. Så säg att du tillhör "hundfolket" när du ringer. 0472-263110
Välkomna!
_____________________________
NORRGAVEL
Lammhults blomsterhandel
MÖBLER
STORT TACK till vår trevliga, pedagogiska och skickliga instruktör Maria Jogeland.
STORT TACK till vår domare som på ett föredömligt sätt dömde 60 hundar i ösregn och efter 50 mm fallet regn.Tur solen letade sig fram på slutet i alla fall.
STORT TACK till alla deltagare som med glatt humör kämpade på trots vädrets nycker.
STORT TACK till våra sponsorer och Studiefrämjandet för all hjälp.
Domare:
Katarina Ljungkvist
Maria Jogeland
Roger Blom
Jonas Mjärling
Inger Karlsson
STORT TACK till våra funktionärer: Viwi, Josefin, Frida, Christel, Sara, Maria W, Sivert, Christer, Anette, Anders och Alexandra. Ni är ovärderliga!!!
Nkl
1. Svartalwens Fria Aska, AnnaLena Wendt 84 p.
2. Flatterhaft Liten blir stor, Kent Wiberg 83 p.
3. Justlike Little Crow, Fredrik Björkman 76 p.
4. Flatterhaft Good Will Hunting, Anna Engström 71 p.
4. Flatterhaft Good Will Hunting, Anna Engström 71 p.
Ökl
1. Straight Flush Dancing Queen, Fia Josefsson 75 p.
2. Duvkullans Felicitas Lab, RosMarie Petterson 74 p.
Ekl
1. Meadowlark Dipper Lab, AnnaLena Wendt 93 p.
2. Zebulons Forever Singha, Kathy Pedersen 84 p.
3. Straight Flush Velvet Vega, Andreas Josefsson 84 p. (Walk up stationen avgjorde)
Domarnas val
Station 1: Skättekärrs Inez, AnnaLena Andersson
Station 2: Zebulons Forever Zingha, Kathy Pedersen
Station 3: Meadowlark Dipper, Anna-Lena Wendt
Station 4: Korpklons Frett, Helena Dahlstedt
Station 5: Skättekärrs Inez, AnnaLena Andersson
Domarnas val
Station 1: Skättekärrs Inez, AnnaLena Andersson
Station 2: Zebulons Forever Zingha, Kathy Pedersen
Station 3: Meadowlark Dipper, Anna-Lena Wendt
Station 4: Korpklons Frett, Helena Dahlstedt
Station 5: Skättekärrs Inez, AnnaLena Andersson
Il Sano´s VP - Dual Purpose
Vinterutställningen + Sommarträffens wt
Roghöjdens VP - Sommarträffens bästa flatcoat på WT
Zebulons Forever Singha, Kathy Pedersen 84 p.
(walk up-stationen avgjorde då 3 hade samma poäng till vandringspriset)
(walk up-stationen avgjorde då 3 hade samma poäng till vandringspriset)
Duckfinders VP - Sommarträffens bästa smålandsägda flatcoat på WT
Straight Flush Velvet Vega, Äg Andreas Josefsson
NYBÖRJARKLASS
|
|
Nr
|
Ekipage
|
1
|
Il Sano's Avanti Äg: Sara Carlsson
0 14
18 0 0 = 32
|
2
|
Flatterhaft Fifty-Tio Äg. Kent
Landgren
18 8 14
0 5 = 45
|
3
|
Vasegaard Pip's Penny Äg:
Martin Jakobsen
20 14 15
0 12 = 61
|
4
|
Micawbers Welcome Mr Chance,
Äg: Birgitta Norén, Fristad
STRUKEN
|
5
|
Justlike Red Cloud,: Göran
Davidsson, Värnamo
STRUKEN
|
6
|
Svartalwen's Fria Aska, Äg: Anna-Lena Wendt, Mölndal
19 18
15 15 17 = 84
Totalt plac. 1
|
7
|
Viggo-In-Moon, Äg: Lisbet
Sandblom, Mullsjö
20 0
0 0 8 = 28
|
8
|
Susedalens Made Of Ice Äg: Bitte Hernlund, Habo
STRUKEN
|
9
|
Korpklons Puma
Äg:
Elisabet Alströmer-Schmekel, Vadstena
0 0
12 20 12 = 44
|
10
|
Viarps Breeze : Åsa
Rudolfsson, Växjö
14 0
0 10 14 = 38
|
11
|
Meadowlark Friends Forever,
Äg:
Jennifer Hofsö, Vetlanda
STRUKEN
|
12
|
Il Sano's Avalon : Ulrika
Nordenberg, Växjö
10 14
12 0 11 = 47
|
13
|
Straight Flush Diamonds Are Forever
Äg: Carina
Sjögren, Läckeby
STRUKEN
|
14
|
Max-In-Moon Christina
Lvov, Växjö
STRUKEN
|
15
|
Ringlets Dew Äg. Karin Dockson, Motala
11 0 15
5 10 = 41
|
16
|
Ghostrider's Guess Who's There
Äg: Ellen Knutsson, Nybro
0 0 0
5 0 = 5
|
17
|
Ryegate's Wild At Heart, Äg:
Cecilia Malmsten, Tenhult
5 0 18
4 7 = 34
|
18
|
Coatfloats Arraxboll, Äg: Kjell
Nilsson, Eksjö
16 0
0 5 0 = 21
|
19
|
Decorous Tailored Topaz Äg. Karin Råberg, Nättraby
18 12
12 4 0 = 46
|
20
|
Zebulons Biscotti, Äg: Hans
Olofsson, Tävelsås
0 12
15 10 8 = 45
|
21
|
Zebulons Forever Kha, Äg: Marianne Johansson, Rödeby
0
0 0 0 0
|
22
|
Boppalooza Prinsessan På Ärten
Äg:
Gun Wallenmark, Höganäs
16 12
12 10 8 = 58
|
23
|
Justlike Little Crow
Äg: Fredrik
Björkman, Reftele
17 18 19
15 7 = 76 Totalt: Plac. 3
|
24
|
Straight Flush Chiquitita Äg:
Margit Haraldsson, Nybro
20 12 0
20 5 = 57
|
25
|
Miss Mallorys Absolute Lemon, Äg: Emma Linderholm, Växjö
Startade
ÖKL 0 0 17
10 10 = 37
|
26
|
Il Sano's Australia Äg: Anne
Hartmann, Lidköping
0 10
0 8 5 = 23
|
27
|
Classic Worker's Certainly Äg: Carl Bjernekull, Åre
STRUKEN
|
28
|
Flatterhaft Floor Filler Äg: Kent Landgren, Hasslarp
13 14
17 10 7 = 61
|
29
|
Flatterhaft Liten Blir Stor Äg: Kent Viberg, Asmundtorp
15 19
19 15 15 = 83 Totalt plac. 2
|
30
|
Straight Flush Yatzy Äg: Maria Aniansson, Mönsterås
20 20
19 12 0 =
71
|
38
|
Flatterhaft Good Will Hunting, Äg:Anna Engström , Oskarshamn
14 0
19 20 18 =
71 Totalt plac. 4
|
ÖPPENKLASS
|
|
Nr
|
Ekipage
|
31
|
Flaps Lyckoslant Äg: Ulf Jans,
Tenhult
10 20
0 4 15 =
49
|
32
|
Skättekärrs Inez, Äg: Annalena
Andersson, Älmhult
20 15
0 15 20
= 70
|
33
|
Flatterhaft Vinna Eller Försvinna,
Äg: Cristian Espinoza, Åsenhöga
0 0
18 9 14 0 41
|
34
|
Flatterhaft Shanghai Surprise,
Äg:Ewa
Nilsson, Lammhult
0 18
0 17 12 =
47
|
35
|
Duvkullans Felicitas, Äg:
Ros-Marie Pettersson, Mörrum
13 20
19 7 15 =
74 Totalt: Plac. 2
|
36
|
Örnholmens Brave, Äg: Johan
Heidermar, Karlskrona
0 18 18 17
13 = 66
|
37
|
Straight Flush Dancing Queen, Äg: Fia Josefsson, Nybro
11 17 17
18 12 = 75 Totalt : plac 1
|
39
|
Straight Flush Unbelievable, Äg: Camilla Sundqvist, Ålem
15 0 18 17
6 = 56
|
40
|
Il Sano's Garmont , Äg: Ulrika Nordenberg, Växjö
17 20
13 15 7 =
72 Totalt: plac. 3
|
41
|
Straight Flush Bang A Boomerang, Äg: Elena
Jans, Tenhult
10 0
10 - - = 20
|
42
|
Flatterhaft Turquoise Days, Äg: Kent Landgren, Hasslarp
13 - - -
- = 13
|
43
|
Boppalooza Moviestar, S Äg: Fadde
Wallenmark, Höganäs
STRUKEN
|
44
|
Björshults Xtra Wildstorm, Äg: Ingela
Lee, Nacka
0 0
0 0 4 =
4
|
45
|
Flatterhaft Tuta Och Kör, Äg: Kent
Viberg, Asmundtorp
19 12
17 4 10 = 62
|
46
|
Il Sano's Nike, Äg: Åsa
Rudolfsson, Växjö
19 0
16 11 8 = 54
|
ELITKLASS
|
|
Nr
|
Ekipage
|
47
|
Straight
Flush Yankee,
Äg: Carina Sjögren, Läckeby
15
12 15 18
14 = 74
|
48
|
NO JCH SE JCH SE SPCH Waternuts Caleigh, Äg: Anna-Lena Wendt,
Mölndal
8
14 18 14
12 = 66
|
49
|
LPI Seaspirit Crocus, Äg:
Heléne Adolfsson-Rehn, Asarum
12 0 10
8 8 = 38
|
50
|
Korpklons
Frett,
Äg: Helena Dahlstedt, Lönashult
19
0 15 14
12 = 60
|
51
|
Straight Flush Quirk Of Fate,
Äg: Cecilia Riesle Olsson, Färjestaden
STRUKEN
|
52
|
SE JCH NO JCH Straight Flush Velvet Vega Äg: Andreas Josefsson, Nybro
12
20 17 16
19 = 84, Totalt plac. 3
|
53
|
SE JCH Zebulons Ice Bell, Äg: Hans Olofsson, Tävelsås
12
0 15 5 17
= 49
|
54
|
SE JCH Skybar Attention, Äg: Annalena Andersson, Älmhult
12
18 18 15
14 = 77
|
55
|
Duckfinder's
Bella Notte,
Äg: Maria Aniansson, Mönsterås
17 0
15 7 15 =
54
|
56
|
Flatterhaft
Fay Crocker, Äg:
Camilla Jakobsen, Nol
8
10 17 9
7 = 51
|
58
|
Il Sano's Äg Christel Axelsson, Lammhult
0 10 - - -
= 10
|
60
|
Straight
Flush Yava, Äg:
Carina Sjögren, Läckeby
11
12 15 13
16 = 67
|
61
|
NO JCH SE JCH Meadowlark Dipper
Äg: Anna-Lena Wendt, Mölndal
20
19 20 18
16 = 93 Totalt: plac 1
|
57
|
Flatterhaft Fear Factor Äg Håkan Svensson Växjö
11 12
17 14 6 =
60
|
62
|
Meadowlark Tywi, Äg Olle Pedersen
13 18 15
15 10 = 71
|
59
|
Zebulons Forever Singha Äg
Kathy Pedersen
16 20 17 18
13 = 84 Totalt : plac 2
|
__________________________________________
2011
Sommarträff 5/6-2011 med Sektionsmästerskap!Workingtest öppet för ALLA retrieverraser.
STORT TACK till våra domare, funktionärer och sponsorer!
Klicka här för att se bilder!
Resultat:
1: Flatterhaft Good Will Hunting
87 poäng
2: Straight Flush Bang a Boomerang
87 poäng
2: Straight Flush Bang a Boomerang
73 poäng
3: Miss Mallorys Absolute Lemon
72 poäng
72 poäng
Ökl:
84 poäng
3: Straight Flush Quest of Winnings
81 poäng
81 poäng
Ekl:
79 poäng
3: Duckfinders Baily`s
61 poäng
61 poäng
Il Sanos VP- Dual Purpose (Vinterutställningen+Sommarträffen):
Boltiltorps She got What it Takes - Christel Axelsson
Roghöjdens VP- Sommarträffens bästa WT-hund
Flatterhaft Good Will Hunting - Anna Engström
Duckfinders VP- Sommarträffens bästa Smålandsägda WT hund
Flatterhaft Good Will Hunting - Anna Engström
Domarnas val:
Station 1-Lasse Isaksson
Flatterhaft Good Will Hunting - Äg Anna Engström
Station 2- Ann Carlsson
Masterkey`s Call up Lova Äg Josefine Nordquist
Station 3- Malin Karlsson
Flatterhaft Shanghai Surprise Äg Ewa Nilson
Station 4- Katarina Ljungkvist
Coatfloats Pina Colada, Äg Ing-Mari Lindh
Station 5- Lotta Gadd
Övriga resultat:
Nkl:
Coatfloats Pina Colada 0 14 15 18 0 = 47
Classic Workers Elite 0 0 0 0 0
Straight Flush Dancing Queen 0 20 16 20 0 = 56
Straight Flush Yatzy 10 12 10 16 18 = 66 (utom tävlan)
Miss Mallorys Absolute Lemon 0 17 17 20 18 = 72
Flatterhaft Shanghai Surprise 0 12 19 14 12 = 57
Reedsweepers Trizz 0 20 0 0 14 = 34
Viggo-in-Moon 12 7 12 5 5 = 41
Andvikens Homeward Bound 0 10 0 10 0 = 20
Flatterhaft Good Will Hunting 18 18 17 20 14 = 87
Straight Flush Bang a Boomerang 15 17 8 15 18 = 73
Moormans Tweed Galashiels 16 17 0 0 0 = 33
Boltiltorps She Got What it Takes 0 12 15 18 19 = 64
Ökl:
Straight Flush Yankee 17 14 16 20 17 = 84
Tisslabo Zabatti 12 0 14 18 19 = 63
Il Sano´s Montana 0 15 16 0 18 = 49
Straight Flush Ziena 0 15 0 0 16 = 31
Ninja-in-Moon 12 10 4 0 8 = 34
Zebulons Latina Esparanza 14 0 14 16 18 = 62
Straight Flush Quest of Winnings 15 12 15 20 19 = 81
Masterkeys Call up Lova 0 19 20 19 0 = 59
Flaps Lyckoslant 7 17 18 10 15 = 67
Il Sanos Garmont 0 14 17 14 0 = 45
Straight Flush Yava 14 18 20 20 14 = 86
Ekl:
Duckfinders Baileys 8 14 3 19 17 = 61
Straight Flush Velvet Vega 16 19 7 19 18 = 79
Duckfinders Bella Notte 17 13 17 17 17 = 81
Athos 15 20 10 0 16 = 61
Il Sanos Ronaldo (utom tävlan) 0 - 12 14 - = 26
Nkl:
Coatfloats Pina Colada 0 14 15 18 0 = 47
Classic Workers Elite 0 0 0 0 0
Straight Flush Dancing Queen 0 20 16 20 0 = 56
Straight Flush Yatzy 10 12 10 16 18 = 66 (utom tävlan)
Miss Mallorys Absolute Lemon 0 17 17 20 18 = 72
Flatterhaft Shanghai Surprise 0 12 19 14 12 = 57
Reedsweepers Trizz 0 20 0 0 14 = 34
Viggo-in-Moon 12 7 12 5 5 = 41
Andvikens Homeward Bound 0 10 0 10 0 = 20
Flatterhaft Good Will Hunting 18 18 17 20 14 = 87
Straight Flush Bang a Boomerang 15 17 8 15 18 = 73
Moormans Tweed Galashiels 16 17 0 0 0 = 33
Boltiltorps She Got What it Takes 0 12 15 18 19 = 64
Ökl:
Straight Flush Yankee 17 14 16 20 17 = 84
Tisslabo Zabatti 12 0 14 18 19 = 63
Il Sano´s Montana 0 15 16 0 18 = 49
Straight Flush Ziena 0 15 0 0 16 = 31
Ninja-in-Moon 12 10 4 0 8 = 34
Zebulons Latina Esparanza 14 0 14 16 18 = 62
Straight Flush Quest of Winnings 15 12 15 20 19 = 81
Masterkeys Call up Lova 0 19 20 19 0 = 59
Flaps Lyckoslant 7 17 18 10 15 = 67
Il Sanos Garmont 0 14 17 14 0 = 45
Straight Flush Yava 14 18 20 20 14 = 86
Ekl:
Duckfinders Baileys 8 14 3 19 17 = 61
Straight Flush Velvet Vega 16 19 7 19 18 = 79
Duckfinders Bella Notte 17 13 17 17 17 = 81
Athos 15 20 10 0 16 = 61
Il Sanos Ronaldo (utom tävlan) 0 - 12 14 - = 26
Sommarträffen 2010
Återigen bjuder vädergudarna på strålande väder och sol, under vår Sommarträff.
STORT TACK till dagens 5 domare: Maire Pyrrö, Katharina Ljungkvist, Göran Davidsson, Ann Carlsson och Lasse Isaksson.
STORT TACK till alla våra underbara funktionärer.
STORT TACK till alla deltagare och övriga åskådare.
STORT TACK till våra sponsorer för vårt stora prisbord: Gundogs, Växjö Djursjukhus, Royal Canin och Olivers Petfood.
Återigen bjuder vädergudarna på strålande väder och sol, under vår Sommarträff.
STORT TACK till dagens 5 domare: Maire Pyrrö, Katharina Ljungkvist, Göran Davidsson, Ann Carlsson och Lasse Isaksson.
STORT TACK till alla våra underbara funktionärer.
STORT TACK till alla deltagare och övriga åskådare.
STORT TACK till våra sponsorer för vårt stora prisbord: Gundogs, Växjö Djursjukhus, Royal Canin och Olivers Petfood.
Resultat
Valplek:
Valplek:
- Straight Flush Dancing Queen Fia Sjögren 97 p.
- Flatterhaft Ella Fitzgerald Alexandra Espinoza Wolf 84 p.
- Straight Flush Yava Carina Sjögren 92 p.
- Straight Flush Yamos Jenny Skarsäter 91 p.
- Il Sanos Garmont Ulrika Nordenberg 88 p.
Straight Flush Unbelivable Camilla Sundquist 88 p.
Zebulons Decleor Azza Bodil Janström 88 p.
- Flatterhaft Fear Factor Håkan Svensson 82 p.
- Duckfinders Bella Notte Maria Aniansson 77 p.
- Duckfinders Bailys Jonny Karlsson 72 p.
- Straight Flush Velvet Vega Andreas Josefsson 89 p.
- Flatterhaft Tic Tac Kent Wiberg 83 p.
- Il Sanos Fat Boy Elenor Rohlin 76 p.
Domarnas val
- Domare: Maire Pyrrö - Närsök
Straight Flush Velvet Vega & Andreas Josefsson - Domare: Ann Carlsson - Markering
Duckfinders Bailys & Jonny Karlsson - Domare: Lasse Isaksson - Markering/Dirigering
Il Sano`s Montana & Malin Andersson - Domare: Göran Davidsson - Dirigering
Duckfinders Bella Notte & Maria Aniansson - Domare: Katharina Ljungkvist - Walk Up
Straight Flush Yankee & Carina Sjögren
Roghöjdens VP (Sommarträffens bästa WT hund):
Straight Flush Yava, Carina Sjögren
____________________________________
I strålande sol och varma vindar genomfördes 2009 års sommarträff. Vädrets makter var verkligen med oss denna dag. För precis då årets utställning var avslutad öppnade sig himlen och regnet öste ner.
Så ett stort TACK till vädergudarna, domarna, funktionärerna och alla deltagare och hundar för en mycket trevlig och välgenomförd dag
/FRK Smålands styrelse
__________________________
Workingtest
- Cardhu - Maria Jogeland 96 p.
- Straight Flush Yankee- Carina Sjögren 95 p.
- Duckfinders Bailys - Jonny Karlsson 94 p.
Öppen klass:
- Coatfloats Demitasse - Göran Hansson 89 p.
- Duckfinders Little Drummer Boy - Anette Yngvesson 89 p.
- Sort Guld Sporting Lissabon - Cecilia Palmgren 82 p
Elitklass
- Coatfloats Fly With a Carpet - Lennart Nordin 90 p.
- Duckfinders Black Ribbon Caliph - Katarina Pedersen 87 p.
- Straight Flush Quintuple Star - Tobias Roloff 86 p.
Roghöjdens VP (sommarträffens bästa WT-hund) : Cardhu - Maria Jogeland
Duckfinders VP (sommarträffens bästa smålandsägda WT-hund) : Straight Flush Yanke - Carina Sjögren
Domarnas val:
Station:
- Straight Flush Yankee - Carina Sjögren
- Straight Flush Yade - Cecilia Risele Olsson
- Il Sanos Soft Tail - Malin Andersson
- Coatfloats Demitasse - Göran Hansson
- Straight Flush Yava - Carina Sjögren
Utställning
Hanar:
- Il Sano´s Ronaldo - Christel Axelsson
- Inkwells Yours Sincerly - Helene Nordin
- Il Sano´s Garmont - Ulrika Nordenberg
- Duckfinders Bailys - Jonny Karlsson
- Morthlach- Carolina Nilsson
Tikar:
- Il Sano´s Soft Tail - Malin Andersson
- Boltiltorps She Got What It Takes - Christel Axelsson
- Zebulons Lahna Esperanza - Gisela Fuchs
- Flatterhaft Another new Year - Emma Lundström
Inkwells With Love - Maria Jogeland
BIR - Il Sano´s Soft Tail
BIM - Il Sano´s Ronaldo
FRK Smålands VP ( BIS-vinnande hund) : Il Sano´s Soft Tail
Il Sano´s VP (Dual Purpose-hund) : Duckfinders Bailys
_____________________
Samtliga Resultat Workingtest 2009
NKL
1. Cardhu - Maria Jogeland 18 19 20 19 20 0 = 96
2. Straight Flush Yankee - Carina Sjögren 19 19 18 19 20 = 95
3. Duckfinders Bailys - Jonny Karlsson 18 18 20 19 19 = 94
4. Skattkammarens Hot Lips - Karin Rankloo 18 15 18 20 18 = 89
5. Zebulons Latina Esperanza - Gisela Fuchs 15 19 20 19 15 = 88
6. Duckfinders Ouzo - Håkan Ståhlgren 16 17 16 19 19 = 87
7. Zebulons Deleor Nazdaq- Ulf Gill 17 18 14 16 18 = 83
8. Il Sanos Montana - Malin Andersson 17 18 17 16 12 = 80
9. Sort Guld Prima Liv- Maria Johansson 15 14 14 17 17 = 77
10. Wingthors Carming Star- Kristin Hjelm 13 17 10 16 19 = 75
11. Straight Flush Yava- Carina Sjögren 19 17 0 18 20 = 74
12. Duckfinders Amaretto- Mattias Johansson 17 6 20 15 15 = 73
13. Macallan- Lennart Nordin10 12 12 19 19 = 72
14. Boltitorps She Got What it Takes - Christel Axelsson 15 13 16 15 10 = 69
15. Straight Flush Yade - Cecilia Risele Olsson 19 20 14 0 12 = 65
16. Micawbers Mt Pic Rouge- Lena Sandersson 17 11 0 14 15 = 57
17. Skattkammarens Dr Jekyll- Ronny Bergström171001315 = 55
18. Mortlach - Carolina Nilsson18 17 0 0 18 = 53
19. Micawbers Mount Sassiere - Sophia Jendefors 0 0 15 14 15 = 44
20. Zebulons Deleor Avanza - Marie Blomqvist 14 0 0 0 16 = 30
ÖKL
1. Coatfloats Demitasse- Göran Hansson 16 19 20 19 15= 89
2. Duckfinders Little Drummer Boy - Anette Yngvesson 17 18 20 18 16 = 89
3. Sort Guld Sporting Lissabon - Cecilia Palmgren 18 18 20 16 10 = 82
4. Straight Flush Velvet Vega- Andreas Josefsson 18 17 16 13 16 = 80
5. Il Sanos Ronaldo - Christel Axelsson 18 14 12 17 17 = 78
6. Miss Mallorys Pretty as a Picture - Eva Franzen 14 11 10 19 16 = 76
7. Knipans Tokiga Ture - Marika Ståhlgren 15 20 14 17 8 = 74
8. Zebulons JW Metallica - Hans Olofsson 12 10 14 11 17 = 64
9. Sort Guld Soft Cell Conclusinon- Maria Johansson 15 0 15 0 14 = 44
10. Micawbers Hilly Capital- Lena Sandersson 7 10 6 0 0 = 23
__________________________________________
Sommarträffen 2008
Den 19 och 20 juli träffades vi på Osaby säteri söder om Växjö. Lördagen ägnades åt Workingtest och söndagen åt utställning.
Resultat:
Workingtest
Domare: Per Eklundh, Anneli Karlsson, Anna-Lena Wendt, Tinna Gunnarsson och Fredrik Björkman.
Dagens bästa valp (gemensamt utsedd av alla fem domare): Boltitorps She Got What It Takes, ägare Christel Axelsson, Lammhult.
Domarnas val:
Per Eklundh: Il Sanos Baghera, ägare Anna-Greta Allenmark Linköping
Anneli Karlsson: Sort Guld Soft Cell Conclusion, ägare Maria Johansson Kvibille
Anna-Lena Wendt: Miss Mallorys Sparkling Star, ägare Åsa Nykvist Halmstad
Tinna Gunnarsson: Sort Guld Sporting Lissabon, ägare Cecilia Palmgren Kvibille
Fredrik Björkman: Coatfloats Demi Tasse, ägare Göran Hansson Klippan
Vid samma poäng gällde bäst resultat på station fem.
Nybörjarklass:
1. Miss Mallorys Sparkling Star, äg Åsa Nyquist 91 p
2. Straight Flush Velvet Vega, äg Andreas Josefsson 90 p
3. Roughcovers Macmillan, äg Marie Edelmalm 87 p
4. Straight Flush Son of a champion, äg Martin Jakobsen 86 p
5. Semtegens Prometheus, äg Hanna-Maria Andersson 85 p
Öppenklass
1. Duckfinder’s Little Drummer Boy, äg Anette Yngvesson 93 p
2. Coatfloats Demi Tasse, äg Göran Hansson 89 p
3. Roghöjdens N-Y Dizzy, äg Olof Lydén 82 p
4. Il Sanos Fat Boy, äg Elenor Karlsson 80 p
5. Boltiltorps Revolution, äg Peter Bågendahl o Elisabeth Karlin 79 p
Elitklass
1. Inkwells With Love, äg Maria Jogeland 86 p
2. Coatfloats Fly with a carpet, äg Lennart Nordin 80 p
3. SLch SVch Il Sano’s Soft Tail, äg Malin Andersson 80 p
4. Straight Flush Number one hundred, äg Andreas Josefsson 80 p
5. Straight Flush Quintuple star äg: Tobias Roloff 75 p
Utställning
Domare: Anneli Karlsson, Kennel Flatterhaft
BIS Boppalooza Moviestar äg Gun Wallenmark
BIM Il Sanos Garmont äg Ulrika Nordenberg
BIS-VETERAN Such SVch Boltiltorps Matuna Meduza äg Pia Björklund
BIM-VETERAN LP1 Almanza Tjong i Medaljongen äg Emelie Lund
BIS-UNGHUND Miss Mallorys Absolute Lemon äg Emma Linderholm
BIM-UNGHUND Straight Flush Velvet Vega äg Andreas Josefsson
BIS-JUNIOR Il Sanos Garmont äg Ulrika Nordenborg
BIM-JUNIOR Il Sanos Nike äg Åsa Rudolfsson
BIS-VALPKLASS 1: Boltiltorps She Got What It Takes äg Christel Axelsson
BIM-VALPLKASS 1: Zebulons Decleor Nazdaq äg Catharina Gill
BIS-VALPKLASS 2: Duckfinder's Tequila äg Helén Rosdahl
BIM-VALPKLASS 2: Duckfinder’s Ouzo äg Håkan Ståhlgren
Bästa hanhundklass
1. Il Sanos Garmont äg Ulrika Nordenberg
2. Straight Flush Non Stop äg Carolin Svensson
3. Il Sanos Ronaldo äg Christel Axelsson
4. Miss Mallorys Absolute Lemon äg Emma Linderholm
R. Inkwells Yours Sincerely äg Heléne Nordin
Bästa tikklass
1. Boppalooza Moviestar äg Gun Wallenmark
2. Il Sanos Nike äg Åsa Rudolfsson
3. Straight Flush Number one hundred äg Andreas Josefsson
4. Miss Mallorys Love Connection äg Ingela Karlsson
R. Inkwells With Love äg Maria Jogeland
Bästa uppfödargrupp
1. Kennel Il Sanos
Vandringspriser
FRK Smålands VP till BIS-vinnande hund: Boppalooza Moviestar, ägare Gunn Wallenmark Höganäs
Il Sanos VP till bästa dual purpose-hund: Inkwells with love, ägare Maria Jogeland Brämhult
Roghöjdens VP till högsta poäng på Workingtestet: Duckfinders Little Drummer Boy, ägare Anette Yngvesson Mörbylånga
Duckfinders VP till bästa Smålandsägda hund på workingtestet: Duckfinders Little Drummer Boy, ägare Anette Yngvesson Mörbylånga
Nybörjarklass:
Öppenklass:
Elitklass:
________________________________________
Ekl
1. Coatfloats Fly with a Carpet - Lennart Nordin 19 17 17 19 18 = 90
2. Duckfinders Black Ribbon Caliph - Katarina Pedersen 18 17 15 19 18 = 87
3. Straight Flush Quintuple Star - Tobias Roloff 15 18 16 20 17 = 86
4. Straight Flush Quick Xellence - Carina Sjögren 17 13 20 11 16 = 77
5. Straigt Flush Number One Hundred - Andreas Josefsson 10 19 17 14 17 = 77
6. Skattkammarens The Bitch is Black - Karin Rankloo 16 18 15 12 15 = 76
7. Inkwells With Love - Maria Jogeland 14 15 18 10 16 = 73
8. Il Sanos Fat Boy - Elenor Rohlin 16 12 14 18 10 = 70
9. Hinnareds Nolte - Cecilia Bording 19 18 17 16 0 = 70
10. Straight Flush Quirk of Fate - Cecilia Riesle Olsson 8 13 16 18 13 = 68
11. Inkwells Yours Sincerley - Helene Nordin 16 0 19 14 17 = 66
12. Il Sanos Soft Tail - Malin Andersson 14 15 20 16 0 = 65